Svenska Priser exkl. moms Logga in Webmail support@egensajt.se 031-787 70 50
Priser exkl. moms

Nyheter

Nyheter

Varför hamnar min e-post i skräpposten hos Outlook/Hotmail?

Många av våra kunder upplever att e-post till mottagare med Microsoft-adresser (Outlook.com, Hotmail, Office 365) hamnar i skräppostmappen. Detta är ett frustrerande men tyvärr vanligt fenomen. Här förklarar vi varför det sker och hur ni och era kunder kan lösa det.

Varför är Microsoft så strikta?

Microsofts spamfilter (Exchange Online Protection) är bland de mest aggressiva i världen. Även om ni har alla tekniska säkerhetsinställningar på plats (SPF, DKIM och DMARC), väger Microsoft in en "förtroendepoäng" för varje avsändare. Om Microsoft inte är helt säkra på att ett mejl är önskat, väljer de att vara på den säkra sidan och skickar det till skräpposten.

Vanliga orsaker till att e-post flaggas

Om er tekniska uppsättning är korrekt ligger felet nästan alltid i innehållet eller hur mejlet skickas:

Viktigt: Så här "lär" ni Microsoft att era mejl är viktiga

Det absolut mest effektiva sättet att lösa problemet är att få era mottagare att markera mejlen som säkra. Det är dock en process som känns kontraintuitiv för många:

När ett av era mejl hamnar i skräpposten hos en kund, be dem göra följande:

  1. Gå till mappen Skräppost (Junk Email).

  2. Öppna ert mejl.

  3. Klicka på knappen Rapportera (Report) i menyraden och välj Inte skräp (Not junk).

Varför detta är avgörande: Det känns märkligt att behöva "rapportera" ett mejl för att få det att sluta hamna i skräpposten, men det är precis så Microsofts filter lär sig. När mottagaren väljer "Inte skräp" skickas en signal till Microsofts centrala system om att denna specifika avsändare är betrodd. Ju fler av era kunder som gör detta, desto snabbare kommer er domän att få en hög förtroendepoäng och framtida mejl kommer att landa direkt i inkorgen.

Fler tips för bättre leveransbarhet

Behöver ni mer hjälp?

Om ni konsekvent har problem, kontakta vår support. Vi kan hjälpa er att granska tekniska felmeddelanden (SCL-värden) i era e-posthuvuden för att se exakt vad det är som triggar Microsofts filter.

Torsdag, 11 juni, 2026

Tillbaka